Lady Gaga!

Lady Gaga!
 Stefani Joanne Angelina Germanotta.
Lady Gaga bardzo szybko została obwołana ikoną muzyki pop. Idealnie pasuje do niej powiedzenie, że pozory mylą. I to bardzo. Wzbudzająca kontrowersje, epatująca seksem w wideoklipach, na scenie i poza nią Lady Gaga to uzdolniona wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka piosenek.
Każdy z nas chyba zna Lady Gage z dynamicznych, oryginalnych, pełnych pomysłu teledysków i piosenek i chyba każdy zgodzi się z tym, że jeśli Gaga dostałaby rolę w filmie w filmie Petera Jacksona lub Quentina Tarantino zagrałaby ją naprawdę świetnie. Z resztą sam Quentin Tarantino udostępnił wokalistce do teledysku Telephone swój Pussywagon - furgon, którym jeździła bohaterka grana przez Umę Thurman w filmowym hicie Kill Bill.


(źródło- grafika google)


Wycięte z życia Gagi


Urodziła się 28 marca 1986 roku w Nowym Jorku w rodzinie włoskich emigrantów. Od czwartego roku życia gra na fortepianie. Mając jedenaście lat rozpoczęła naukę w szkole Juilliarda na Manhattanie, by niedługo potem wylądować w rzymskokatolickiej placówce prowadzonej przez zakon Najświętszego Serca Jezusowego. Dwa lata później miała już na swoim koncie własnoręcznie napisaną balladę. W wieku czternastu lat zaczęła występować przed mikrofonem. Trzy lata później dostała się do Tisch School of the Arts, utworzonej pod auspicjami nowojorskiego uniwersytetu. Studiowała tam muzykę, równocześnie doskonaląc swoje umiejętności w pisaniu tekstów. To właśnie wtedy zrozumiała, że chce skupić się na karierze muzycznej.

W wieku dziewiętnastu lat podpisała kontrakt z Def Jam Recordings. W tym samym czasie jej managerem został producent i autor tekstów – RedOne. Ich pierwszą wspólną piosenką był utwór „Boys Boys Boys”, w zamierzony sposób nawiązujący do piosenki „Girls, Girls, Girls” zespołu Mötley Crüe, a także dokonań AC/DC w kompozycji „T.N.T.”. Po wyprowadzce z rodzinnego domu zaczęła występować na klubowych scenach Lower East Side’u. Był to też początek jej uzależnienia od narkotyków. Pomimo braku zainteresowania ze strony najbliższej rodziny – radziła sobie całkiem nieźle. Poznany producent muzyczny Rob Fusari, jako pierwszy, porównał jej styl śpiewania do maniery Freddiego Mercury’ego, pod którego wrażeniem była od zawsze. Od tamtej pory zaczęła używać pseudonimu scenicznego Lady GaGa, zainspirowanego tytułem piosenki zespołu Queen – „Radio Ga Ga”. Warto też dodać, że gwiazda jest naturalną brunetką, ale zdecydowała się przefarbować włosy, gdyż w przeszłości często mylono ją…. z Amy Winehouse.

Wielka popularność !


Jak na razie pomysł na siebie przynosi Amerykance splendor na całym świecie. Album "The Fame" sprzedał się świetnie, zaś Lady Gaga do tej pory zgromadziła na swoim koncie kilkanaście nagród, w tym choćby od "Billboardu" czy MTV. Skoro album sprzedawał się świetnie, a jeszcze większe wrażenie zrobiła spektakularna trasa koncertowa "The Fame Ball Tour", wydawca GaGi postanowił wykorzystać idealny moment i jesienią 2009 roku wypuścił na rynek ośmioutworową EP-kę "The Fame Monster", która w kilku krajach (w tym w Polsce) dotarła do szczytów notowań. Wydawnictwo promowało nagranie "Bad Romance", które okazało się kolejnym wielkim hitem Lady GaGi. Klip do tej piosenki w serwisie YouTube obejrzało do dziś ponad 450 mln internautów. Następny singel z "The Fame Monster" to duet z Beyoncé "Telephone", ilustrowany znakomitym wideoklipem w reżyserii Jonasa Akerlunda. W teledysku wykorzystano znany z filmu "Kill Bill" samochód nazwany Pussy Wagon. Równie efektowny był wideoklip do trzeciej promującej wydawnictwo piosenki "Alejandro". W międzyczasie Gaga udzielała się gdzie się tylko da. Nie był dnia bez newsa o gwieździe. Pojechała też na tournée "The Monster Ball Tour", które przyniosło astronomiczny zysk w wysokości 227,4 milionów dolarów. Film dokumentalny z trasy dostał nagrodę Emmy (za montaż). Innym z przejawów docenienia GaGi było zaproszenie jej na koncert The Plastic Ono Band w Los Angeles w ramach obchodów 70. urodzin Johna Lennona. Gaga zaśpiewała z Yoko Ono dwie piosenki - "It's Been Very Hard" i "The Sun Is Down". Wzięła też udział w finale, podczas którego wszyscy artyści wykonali "Give Peace A Chance".


Ciekawostki !

-W grudniu 2009 roku wokalistka wystąpiła przez królową Elżbietą II. (Podczas dorocznego charytatywnego koncertu Royal Variety Performance wręcz wystraszyła królową. Ubrała się w dziwny czerwony lateksowy kostium, czym zaszokowała Elżbietę II.)
- Królowa była zniesmaczona. Stwierdziła nawet, że młoda gwiazda wygląda jak kosmitka - mówią uczestnicy imprezy.
-Urodziła się 28 marca 1986 roku w Nowym Jorku w rodzinie włoskich emigrantów.
-Chce udzielać ślubu homoseksualistom. (- Chcę w ten sposób odpłacić się moim wiernym fanom za ich wielkie oddanie, a niektórym z nich pomóc w tak ważnych wydarzeniach - powiedziała w jednym z wywiadów Gaga, która jest już w trakcie kursu na pastora.)
- Kokaina (- Nadal wciągam kokainę, robię to jedynie okazjonalnie, to znaczy kilka razy w roku - tłumaczy.)
-Największa wena - po pijaku. (Gaga powiedziała w jednym z wywiadów dziennikarskich iż po alkoholu ma wenę. Dziek temu rodzą się wulgarne i nie spotykane projekty.)
-W 2010 roku zdobyła tytuł najbardziej wpływowej artystki wg magazynu "Time".
-Teledysk do jej piosenki „Bad Romance” (reż. Francis 
Lawrence) jako pierwszy film zamieszczony na portalu YouTube przekroczył 
granicę 200 mln odsłon. 
-Była brana pod uwagę do roli Lary Lee Candie-Fitzwilly w filmie "Django". Angaż ostatecznie otrzymała Laura Cayouette.

Galeria zdjęć !

Strony warte odwiedzin!Kilka słów na koniec

Trudno jednoznacznie powiedzieć, co składa się na zjawisko artystyczne - Lady GaGa. To nie tylko piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka. To także skandalistka, pragnąca kontynuować ostatnią rewolucję w muzyce pop, jaka jej zdaniem dokonała się ponad dwadzieścia pięć lat temu za sprawą Madonny. To zjawisko społeczne, ikona środowisk homoseksualnych. Sama otwarcie przyznaje się do swego biseksualizmu. Śmiało można powiedzieć, że jest perfekcyjnym produktem pop kultury, na który składają się jej ekscentryczne stroje, kontrowersyjne wypowiedzi, świetnie zaaranżowana muzyka, a także przemyślane w formie i często szokujące teledyski. Jej wizerunek, nie tylko sceniczny, kreuje tak zwany Haus of Gaga, odpowiedzialny nie tylko za stroje, lecz także wymyślne peruki, z których jest coraz bardziej znana.

(Źródła: Google grafika, YouTube, Filmweb, RMF FM, tumblr.)

Angelika Czerpek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz