Zmarł Janusz "Kuba" MorgensternFot. Adam Kozak / Agencja Gazeta

Był reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym.


Miał 89 lat i 18 wyreżyserowanych filmów na koncie, w tym "Trzeba zabić tą miłość", "Dwa żebra Adama" a także wiele seriali, które pod koniec lat 60. ubiegłego wieku cieszyły się ogromną popularnościa, także za żelazną kurtyną. Niektóre z nich to: "Kolumbowie", "Polskie drogi" i "Stawka większa niż życie". Ciekawostką jest, że był autorem pomysłu z palącymi się kieliszkami w filmie "Popiół i diament".


Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta 

Andrzej Wajda wyrażając głębokie ubolewanie porównał siebie i wszystkich przyjaciół Janusza Morgensterna do tychże kieliszków.

W 2009 r. mówił "Gazecie": - Jestem w kinie od lat 50. i myślę, że udało mi się przejść ten okres bez plamy. Ktoś wyliczył, że "Stawkę większą niż życie" obejrzało miliard ludzi, bo była pokazywana nawet w Ameryce Południowej. A gdy "Polskie drogi" puszczano u nas po raz pierwszy, miały po 18 mln widzów.

Swoimi filmami zasłużył na miano legendy polskiego kina. Reżyserię skończył w Łodzi (1954).Jego ważniejsze filmy to:

"Do widzenia, do jutra" (1960; Srebrny Bumerang w Melbourne, nagroda za reżyserię w Stratford w Kanadzie), "Ambulans" (1961, krótki metraż; I nagroda w San Francisco), "Życie raz jeszcze" (1964, był wyświetlany w amerykańskich kinach), "Potem nastąpi cisza" (1966), "Jowita" (1967, dwie nagrody, w tym za reżyserię, w San Sebastian, wyświetlana w amerykańskich kinach), "Stawka większa niż życie" (1965-68, serial, 9 z 18 odcinków), "Kolumbowie" (1970, serial; Złoty Ekran), "Trzeba zabić tę miłość" (1972, Złote Grono w Łagowie w 1976), "S.O.S." (1974, serial), "Polskie drogi" (1977, serial; Złoty Ekran), "Godzina W" (1979), "Mniejsze niebo" (1980, Grand Prix w Poitiers, nagroda za scenariusz w Panamie), "Żółty szalik" (2000, Złoty Klakier w Gdyni), "Mniejsze zło" (2009).

Reżyserował też w Teatrze Telewizji, m.in. "Równy podział" i "Herbatkę u Stalina" Ronalda Harwooda.

Od 1978 r. szef Studia Filmowego "Perspektywa", gdzie powstały m.in.: "Korczak", "Pierścionek z orłem w koronie", "Panna Nikt" i "Zemsta" Andrzeja Wajdy, "Europa, Europa" Agnieszki Holland, "Kolos" i "Requiem" Witolda Leszczyńskiego oraz telewizyjna seria "Święta polskie".Linki:


Jakub Bednarek
redaktor naczelny
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz